ISO 9001

Kaliteli Çalışma

ISO 9001 tüzel kişiliğin izleyeceği her adımın bilinçli atılmasını sağlamak amacıyla önce düşünüp sonra yapmak olarak da tanımlanabilecek kalite yönetim sistemidir. Operasyonel işleyişleri planlamak ve yönetmek sistematik bir çalışma gerektirir. Tüm kalite çalışmalarının arkasında bu sağlam sistem yer almaktadır.

ISO 9001 Belgesi’nin eskilere dayanan bir öyküsü bulunuyor. ISO 9001 kalite belgelendirme çalışmalarının anlam kazanması yakın tarihte vuku bulan savaşlara dayanıyor. Sebep sonuç ilişkisine dayanan bir ihtiyaçla kalite yönetim sistemleri üretilmiştir. 1. Dünya Savaşında eksikliği hissedilen, 2. Dünya Savaşında temelleri atılan ISO 9001 Belgelendirme çalışmalarının startı 1987 de ISO tarafından Standartlaşmış Kalite Yönetim Standardı olarak yayınlandı.

2. Dünya Savaşının başlarında Fransa’nın doğrudan savaşı kaybetme nedenlerinden biride kalite yönetim sistemlerindeki açıktı. Almanya ve Amerika gibi devletler ise bu organizasyon işinde daha ileri gitmiş, sanayiye hızlı bir geçiş yapmışlardı. 2. Dünya Savaşından sonra ülkeler hem silahlanmaya hem de sistematik yönetim sistemlerine ağırlık vermeye başladılar. Bunun açık örnekleri; Almanya ve Japonya’dır.

1987’de ISO kalite standardının yazılı metni üretildi ve bu amaçla kurulan Uluslararası Akreditasyon Kurumu (ISO) standart geliştirme çalışmalarına başladı. Aradan geçen 29 sene içerisinde 100 yıllık gelişme kaydedildi.

Yazgülü İnşaat
Merkez Mh. Piri Reis Cd. No:56 Meriç İş Merkezi D:15 Çekmeköy / İstanbul
+90 216 641 24 65  info@yazguluinsaat.com
x
Web Tasarım ve Kodlama JBM INTERACTIVE
Yazgülü İnşaat
Merkez Mh. Piri Reis Cd. No:56 Meriç İş Merkezi D:15 Çekmeköy / İstanbul
Online Katalog
Tıklayınız